Plíseň je problém, který není radno brát na lehkou váhu. Plíseň se může skrývat za stěnami, stropy, ale také pod dlaždicemi a na spoustě dalších míst. Může nepozorovaně růst dlouhé měsíce i roky. A výsledek? Vážné zdravotní problémy. Pokud plíseň v bytě naleznete, je třeba v každém případě začít co nejdříve jednat.

 

Není však ideální se s plísní vypořádat bez pomoci odborníků. Je nezbytné, aby se s plísní zacházelo správně. Při neodborném odstraňování byste mohli totiž napáchat více škody než užitku. Většina z nás totiž nemá dostatečné znalosti a zejména nástroje ke správnému odstranění plísní. Zásadní je totiž hledat příčinu a tu odstranit. Rozhodně nestačí jen zbavit se plísně na povrchu a tiše doufat, že už se nevrátí.

 

Dlouhou dobu to může vypadat, že se plísně opravdu nevrátí. Provizorní řešení totiž může vydržet klidně sedm let. Na první pohled se zdá, že jste problém vyřešili za velmi příznivou cenu. Opak však je pravdou. Protože postup je nutné po nějaké době opakovat. Ve výsledku samozřejmě vyjde dráž než vše řešit profesionálně od počátku. Proč tedy nechat raději sanaci na profesionálech?

Chemické injektáže

  • Plísně je třeba přesně vyhodnotit

Pouhým pohledem nikdy nezjistíte, jak vážná je situace. Plíseň je nepolapitelná a najít zdroj problémů může být opravdu složité. Bohužel právě příčinu je potřeba zjistit ze všeho nejdříve. Odborník ví, jak najít problémové oblasti a dokáže perfektně zhodnotit situaci a následně navrhnout ideální řešení.

 

  • Plísně je třeba důkladně a šetrně odstranit

Odstranění plísně není práce, kterou si uděláte sami. Na první pohled to vypadá jednoduše. Koupí se sprej na odstranění plísně, nastříká se a setře. Jenže to rozhodně není vše, co je potřeba udělat. Pouze zkušený specialista dokáže dostat vlhkost okolního prostoru pod konstrolu a plísně zcela odstranit. Navíc k tomu má k dispozici správné nástroje, vybavení a zásoby. Je tak jasné, že práci provede správně.

 

  • Předejdete budoucím potížím

Jestliže není plíseň správně ošetřená a není vyřešená příčina jejího vzniku, vrátí se. Profesionálové přesně ví, co udělat, aby se budoucím problémům předešlo a plíseň se již nikdy nevrátila.

 

  • Poradí vám, jak se chovat

Nejen, že odborník najde prvopočátek problémů a použitím speciální techniky je odstraní, ale navíc vám může dát mnoho tipů, jak plísním předcházet. Odborník vám mimo jiné poradí, jak správně větrat prostory a čeho se raději vyvarovat.

 

  • Ušetříte spoustu času

Pokud kontaktujete odborníky ihned, ušetříte spoustu času, který byste jinak věnovali boji s plísní. A nejen čas, šetřit budete ve výsledku také svou peněženku. Pokud byste se vrhli do boje sami, zřejmě byste koupili spreje a následně třeba barvu, která by plíseň eliminovala. Ano, ale za nějaký čas by se objevila znovu. A vám by beztak nezbylo nic jiného než zavolat odbornou firmu, která by vás problému navždy zbavila.

 

Proč je v domech plíseň?

Nejčastěji se objevuje pět příčin plísně v domě. První z nich je spodní voda. Může se stát, že dům zaplaví povodeň a do domu nateče voda. Tu je nutné do nejdříve odčerpat a poté vysušit zdi. Někdy je nutné osekat omítku, jindy to není nezbytné. Vlhká místa je pak dobré likvidovat za vlhka a odstranit pomocí dezinfekce.

 

Častá je také vzlínající plíseň. Voda vzlíná nejčastěji od základů nebo z boku z důvodu špatné hydroizolace. Příčinou může být také zvýšená hladina podzemní vody. Někdy v takovém případě stačí použít sanační omítku, jindy je nutné dům podřezat a vyměnit izolaci.

 

Vlhkost se může srážet také na stěnách. V takovém případě je na vině vlhkost z provozu v domě. Máte doma bazén nebo saunu? Možná je to právě příčina vlhkosti. Důležité je v takovém případě dobře a dostatečně větrat, starší dům je pak vhodné navíc zateplit.

 

Dalším problémem může být zatékání. A to buď okny nebo střechou. V případě map na stropě zkontrolujte také dlažby na balkonech nebo okapy. Opravdu nemilé je pak prasklé potrubí. První pomoc v takovém případě poskytne instalatér. Poté se obraťte na odborníky, kteří pomohou s odvlhčením stěny.