Hydroizolace zabraňuje nechtěným průnikům vody. Tvoří ji vždy neprodyšná a souvislá vrstva, která může být tvořena různými materiály, které odolávají vodě. Hydroizolace obvykle chrání stavby před podzemní, povrchovou, tlakovou nebo stékající vodou. Ochraňují budovy také před vodními parami. Hydroizolace může být ve formě pružného nátěru, fólie nebo pevné hmoty. Vytvoření hydroizolace patří mezi ty nejzásadnější kroky při stavbě.

 

Chemické injektáže

Kde se používá hydroizolace

  • Izolace vodorovných střech, balkonů nebo teras.
  • Izolace vnitřních prostor vystavených působení vody, například koupelen.
  • Jako oddělení nedostatečně izolované podzemní a nadzemní části stavby.
  • Oddělení základů od okolního terénu.

 

Jak vybrat správnou hydroizolaci

Vlhkost, která zůstává v domě je nežádoucí. Velmi často totiž vede ke vzniku plísní. V domě je pak nezdravé prostředí. Zdraví však není jediné, co je plísní ohroženo. Hrozí také porušení soudržnosti stavby a konstrukční pevnosti materiálů. Vlhkost v neposlední řadě snižuje správnou funkci tepelné izolace. Jednotlivé hydroizolace můžeme rozdělit na stěrkové hydroizolace, plastové nebo gumové hydroizolace, živičné hydroizolace z asfaltu a také pevné materiály, které mají hydroizolační funkci.

 

Jak vybrat tu správnou? Vzhledem k tomu, že je potřeba, aby izolace ideálně vydržela celý životní cyklus stavby, je ideální se zeptat projektanta jak má být hydroizolační vrstva silná. Projektant vám poradí také s tím, který produkt bude pro vás nejvhodnější variantou. Vždy je důležité vybírat izolaci od renomovaných výrobců, kteří splňují normy. Myslete na to, že levná a rychlá řešení nejsou v dlouhodobém horizontu výhodná. Na hydroizolaci domu byste proto rozhodně neměli šetřit. V budoucnosti by se vám to mohlo vymstít.

 

Pokud budete porovnávat ceny produktů, nekoukejte na ceny za kilogram. Důležité je si spočítat spotřebu na metr čtvereční. Je totiž takřka pravidlem, že levnějšího produktu spotřebujete na stejnou plochu více než toho dražšího.

 

Do základů nebo na střechu

Každý zmíněný typ izolace se hodí pro něco jiného. Zatímco některé hydroizolace nedovolí vodě prosáknout zvenku dovnitř, jiné druhy nedovolí vodě dostat se zevnitř ven.  Nejčastěji se používá hydroizolace spodní stavby. Tedy základů domu. Pro hydroizolační práce se v tomto případě používá nejčastěji asfaltová lepenka. Ta dokáže efektivně vyřešit problém se vzlínající vodou. Asfaltová lepenka je pevný materiál, který má obvykle vložku z tkaniny nebo skelného vlákna.

 

Nejen spodek stavby je třeba chránit před vodou. Hydroizolaci je třeba udělat také na střeše. Materiál se přitom liší podle typu střechy. U klasických šikmých střech se obvykle používá hydroizolační folie, která se kotví pod střešní latě. Je důležité, aby tato folie vodu zvenčí nepustila dovnitř, ale naopak aby nechala stoupat páru z budovy ven. I pára nahromaděná uvnitř domu by totiž mohla způsobit plísně.

 

V případě moderních plochých střech se nejčastěji používá takzvaná PE folie. Ta má rovnou také funkci finální krytiny střechy. Pod ní je běžně aplikovaný ještě hydroizolační nátěr sloužící jako pojistka. Jde o původně tekutou hmotu, která se natírá podobně jako barva. Po nanesení vyschne a zpevní svůj povrch. Je to další vrstva odolná proti vodě zvenku.

 

Interiérová hydroizolace

Prádelna, technická místnost, koupelna nebo toaleta. To jsou místnosti, kde se obvykle drží mnohem více vlhkosti než v jiných částech domu. Je to dáno již běžným provozem. Navíc se může stát nějaká neočekávaná havárie. Hydroizolace v těchto místnostech je tedy žádoucí. V případě těchto interiérových prostor se často používá hydroizolační nátěr, který se nanáší pod keramické obklady a dlažby. Speciální hmotu lze nanášet klasickým válečkem, stejně jako malířskou barvu nebo nerezovým hladítkem. Záleží na tom, jaký nátěr konkrétně používáte. Když tento nátěr zcela vyzraje, vytvoří nepropustnou vrstvu. Ta má opravdu dlouhou životnost a vy se tak nemusíte bát, že byste museli v budoucnu vybourávat dlaždičky a nátěr opakovat.

 

Speciální hydroizolace

K hydroizolaci se řadí i další odvodňovací prvky a drenáže. Odvodňovacími prvky se rozumí  vsakovací tunely, trubky, žlaby nebo třeba ukončovací lišty. Ačkoliv nejde o klasickou izolaci domu, pomohou tyto prvky odvodňovat dům. Odvodňovací prvky se používají zejména u starších domů. U nových domů se využívá drenáž.

Hydroizolaci není radno podcenit

Pokud stavíte nový dům nebo rekonstruujete chalupu po babičce, nepodceňte hydroizolaci. Pronikání vody do stavby je totiž noční můrou každého z nás. Nikdo se nechce ve svém vysněném domově potýkat s vlhkostí, plísní a nevzhlednými fleky na omítce. Je jasné, že samotná hydroizolace základů, střechy nebo koupelny vám zcela nepomůže. Velmi důležitou součástí izolace domu je také pravidelné větrání. To by mělo být efektivní a pravidelné. Pokud z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete správně větrat, pak je ideální přemýšlet o pořízení rekuperace. Toto moderní řešení bude udržovat ve vašem domě čerstvý vzduch s optimální vlhkostí. Při rekuperaci se na rozdíl od větrání vyhnete tepelným ztrátám z objektu.