Vlhkost v domě bohužel není nic neobvyklého. Často se objevuje především v prostorech jako je koupelna nebo kuchyň. Objevit se mohou vlhkostní mapy nebo výkvěty solí a samozřejmě již zmíněné plísně. Nejen, že je to velmi nevzhledné, navíc z nich vzniká zápach a jsou zdraví nebezpečné. Vzniknout mohou alergie, astma a další vážná onemocnění.

 

Plísně totiž zhoršují klimatické prostředí, budovy s plísní mají obvykle větší tepelné ztráty. U nezateplených domů může být příčinou vzniku plísní nedostatečný tepelný odpor. To však nemusí být jediná příčina. Stavební konstrukce domů by se měly navrhovat tak, aby na vnitřním povrchu nedocházelo ke kondenzaci vodních par. Vychází se přitom z podmínek ustáleného teplotního stavu.

Nejčastější příčiny plísní a vlhkosti v domě

Co může způsobovat vlhkost uvnitř konstrukce domu

 

Vlhkost uvnitř konstrukce domu

Vlhkost uvnitř konstrukce vede k degradaci materiálů a někdy dokonce k celkové destrukci konstrukce. Vlhkost způsobuje hnití, korozi nebo napadení organických hmot jako je dřevo. S tím samozřejmě souvisí také změna funkčních vlastností veškerých použitých materiálů. Materiály totiž při nadměrné vlhkosti nedokáží absorbovat a dochází k transportu nahromaděné vlhkosti na obvodové konstrukce. Jednou z příčin je kondenzace vodní páry. Ta se negativně projevuje hlavně ve střechách.

 

Vzduch musí proudit

Pokud nebude vzduch podél obvodových konstrukcí dostatečně proudit, dojde pravděpodobně ke zvýšení tepelného odporu při přestupu tepla na vnitřní straně konstrukce. Tím pádem se sníží vnitřní povrchové teploty. Způsobit to může slabší tepelná izolace, ale také nábytek, který je namáčknutý na stěnu. Nevhodné je také prostor přeplnit mnoha kusy nábytku. Na vině může být také nadměrné utěsnění spár. Jestliže musíte mít v prostoru více nábytku a není možnost ho odtáhnout dostatečně od stěn, je nutné zajistit alternativní výměnu vzduchu v místnosti.

 

Přerušování vytápění

Pokud budete nadměrně přerušovat vytápění domu, dojde k velkému poklesu vnitřní povrchové teploty konstrukce. A to díky nesouběžnému kolísání teploty vnitřní povrchové teploty a teploty vzduchu uvnitř budovy. Čím delší je potom přestávka ve vytápění, tím hlubší je pokles vzduchu. Je tedy důležité, aby v případě přerušovaného vytápění byla konstrukce perfektně izolovaná. Jinak může dojít k její poruše.

 

Spíže je třeba izolovat

Máte ve svém domě spižírnu, kde je nutný chladnější vzduch? Pak je potřeba takovou místnost izolovat a utěsnit zevnitř. I v případě, že půjde jen o spižní skříň. Pokud by tomu tak nebylo, dojde k nežádoucím vlhkostním poměrům a přílišnému ochlazování konstrukce.

 

Příliš vlhký vzduch v domě

Větrat, větrat, větrat. Větrání je důležité nejen z důvodu výměny vzduchu, ale také kvůli jeho vlhkosti. V koupelně se využívá teplá voda, v kuchyni se vaří a někteří z nás doma navíc suší prádlo. To vše způsobuje nadměrnou vlhkost. Stejně jako například pěstování rostlin, které vyžadují bohatou zálivku.

 

Pokud tedy chcete doma pěstovat větší množství vodomilných rostlin, sušit v pokoji prádlo a pravidelně vařit, je třeba se postarat o odvod par. V kuchyni je vhodné používat při vaření digestoř. Ta odvede páry a kouř. Slouží jako ventilace a prevence proti plísním i mastným usazeninám. V koupelně je vhodné mít odvětrávání, případně pravidelně otevírat okno. A ve zbytku domu musíte zkrátka větrat. Větrání by přitom mělo být krátké a intenzivní. Okno otevřete dokořán a po několika minutách zavřete. To opakujte několikrát denně. V zimě by mělo být větrání kratší a častější. Ve zbytku roku může mít o něco delší. Specifické jsou však také letní měsíce. V případě velkého horka je totiž ideální větrat jen ráno a večer, případně v noci, kdy teploty klesají.

 

Jestliže se vám zdá větrání příliš obtížné, můžete uvažovat o rekuperaci vzduchu. Je to ideální řešení, které zajistí neustálou výměnu vzduchu v prostoru. Počítejte však s tím, že rekuperace je poněkud náročnější řešení. A to stavebně i finančně. Rozhodně se však z hlediska pohodlí a čistoty vzduchu vyplatí.

 

Pozor na tepelné mosty

Pokud vytápíte každou místnost v bytě jinak, může docházet k takzvaným tepelným mostům. Tepelné mosty se objevují také v okolí oken, hlavně nad nimi, kde je často použitý železobeton nebo ocelový nosník. Pokud nosníky probíhají po celé tloušťce obvodové zdi, vytváří tepelné mosty, které způsobují plesnivění.