S plísní v domácnosti se bohužel čas od času setká každý. Nebo minimálně bojuje s vlhkostí. Ta totiž vzniká při běžných činnostech jako je vaření nebo koupání. Navíc se vlhkost do prostoru dostává také z květináčů nebo při dýchání. Říkáte si, že je jednoduché zkrátka vyvětrat. To ano, ale ne každý to dělá správně. A navíc při klasickém větrání sice odchází z domu vlhkost, ale také teplo. A to je v zimě nežádoucí. V létě naopak při větrání teplo do domu pouštíte. Moderním řešením je rekuperace.

U nízkoenergetických domů je to standard

Rekuperace je v dnešní době již standardem pro pasivní nebo nízkoenergetické domy. Přínos je zjevný. Domy jsou vzduchotěsné. A pokud utěsníte dům, je třeba do něj dostávat čerstvý vzduch. A to nuceným větráním. Jinak se budete potýkat s vlhkostí nebo plísní. A navíc je to jediná možnost, jak minimalizovat tepelnou ztrátu, která vzniká při klasickém větrání. Bez rekuperace je často nemožné dostát standardů pro výstavbu úsporných domů.

 

U jiných staveb však často pořízení rekuperační jednotky vázne na pořizovacích nákladech. Nicméně nucené větrání s rekuperací je pro domy opravdu přínosné. Systém je založený na předávání tepla mezi vzduchem z interiéru a zvenku. V praxi to znamená, že rekuperační jednotka dokáže pravidelně měnit vzduch v místnosti, aniž by přitom došlo ke změně teploty v domácnosti. Rekuperační jednotka tak pomůže snížit tepelné ztráty.

Chemické injekáže

Výhody rekuperace pro domácnosti

První výhodu nuceného větrání jsme si v podstatě již představili. Jde o výrazné omezení tepelných ztrát objektu. To je pochopitelně důležité zejména u nízkoenergetických a pasivních domů. Nicméně může to být zajímavé i v případě rekonstrukce staršího domu. Zejména v případě, že jsou v domě opravdu vysoké náklady na energie. A co si budeme povídat. Ty mají v podstatě v dnešní době takřka všichni. Přesto se však rekuperace v některých případech nevyplatí. Například pokud topíte dřevem, které je vaše vlastní nebo je z levného zdroje.

 

Nicméně tepelné ztráty nejsou rozhodně jediným důvodem k pořízení rekuperační jednotky do domácnosti. Výhodou je také kvalitnější vzduch. A kdo by nechtěl doma dýchat opravdu čistý vzduch. Při klasickém větrání bohužel opravdu čistý vzduch do domu nedostanete. Zvenku se vám do domácnosti mohou dostat pyly, ale také zplodiny z výfukových plynů a další nečistoty. Navíc může být větrání nedostatečné z různých důvodů. Při nuceném větrání do domácnosti proudí dostatek čerstvého a filtrovaného vzduchu. Prach, který se přes jednotku dostane je zbavený nejen prachu, ale také například pylu a dalších alergenů. Vždy však záleží na tom, jaký typ filtru používáte.

 

 Konec potíží s vlhkostí

V domech po rekonstrukci lidé často bojují s vlhkostí a následnou plísní. Ta je pro naše zdraví opravdu nebezpečná. A navíc je opravdu nevzhledná. Proč se plíseň v domech po rekonstrukci tvoří? Je to jednoduché, jakmile dojde k zateplení fasády a výměně oken, udržíte doma sice teplo, ale ani vlhkost již nemá kudy unikat. Z toho důvodu je po rekonstrukci nutné více větrat. Ano, tím zase ztratíte to teplo a v zimě se při nadměrném větrání bude u oken srážet voda. Právě proto je vhodným řešením rekuperace, která zajistí přísun čerstvého vzduchu. Prostor bude odvětrávaný pravidelně a bez toho, aby teplo unikalo z objektu pryč.

 

Není to levné, ale vrátí se vám to

Ano, pořízení rekuperační jednotky není úplně levnou záležitostí. Na druhou stranu tak zajistíte opravdu zdravý domov a vyhnete se potížím s plísněmi. A věřte, že zbavovat se plísní je nejen běh na hodně dlouhou trať. Dalo by se hovořit o náročném Ultramaratonu, ale navíc vás to pravděpodobně bude stát také dost peněz a energie. Investujte proto raději hned na počátku a předejdete tak spoustě starostem.

 

Pochopitelně je důležité si vybrat opravdu kvalitní rekuperační systém se skvělými filtry. A důležitá je také instalace. Rozhodně není vhodné se do ní pouštět svépomocí. Naopak. Ideální je najít si firmu, která se instalaci systému větrání věnuje dlouhodobě a má s ní již nějaké zkušenosti. Neprofesionální práce by vám opravdu moc výhod nepřinesla.

 

Výhody a nevýhody ve zkratce:

 

  • Dostatečné a pravidelné větrání domácnosti bez nutnosti zásahů.
  • Snížení vlhkosti v domech a bytech.
  • Nízká prašnost. Ideální volba pro alergiky nebo astmatiky.
  • Úspora energie. Snížíte totiž tepelné ztráty.

 

  • Pořizovací náklady jsou poměrně vysoké a návratnost je dlouhodobá.
  • Někdo může vnímat hlučnost systému.
  • Provozní náklady pochopitelně také něco stojí.
  • Je třeba odborné montáže.
  • Prostorová náročnost.

 

Je to řešení pro bytové domy?

Prozatím jsme hovořili o rekuperaci spíše v klasických rodinných domech. Je však rekuperace vhodným řešením také do bytových domů? Ano, jde o systém, který lze bez problému využívat i v případě, že žijete v bytovém domě. Není to však tak, že by se v současné době tento systém nějak moc využíval. Vzhledem k tomu, že jde o drahé řešení po něm majitelé bytových domů sahají většinou jen v případě, že dosáhnou na dotace.

 

Nicméně pokud jste vlastníky bytové jednotky, můžete zvolit řešení pouze pro sebe. Větrací jednotka s rekuperací se pak většinou osazuje přímo v bytovém jádru. Tedy obvykle v koupelně. A čerstvý vzduch je nasáván například větrací mřížkou v kuchyni. Odchází pak společnou šachtou. Je to pochopitelně finančně náročné řešení. Pokud však chcete komfort a zdravé životní prostředí, můžete investovat. Nelze však očekávat okamžitý návrat investice.